Co to jest i na czym polega adaptacja projektu domu?

Adaptacja projektu domu to dostosowanie go do konkretnej działki oraz potrzeb inwestora. Dzieli się ona na kilka etapów.

 

  1. PROJEKT ZAGOSPODAROWANIA TERENU

Pierwszym etapem jest analiza Decyzji o Warunkach Zabudowy lub Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Są to dokumenty określające powierzchnie, usytuowanie i czasem również wygląd zewnętrzny budynku. Na ich podstawie należy dostosować zakupiony projekt gotowy do określonych w Warunkach lub Planie parametrów i opracować Projekt Zagospodarowania Terenu.

Jest to rysunek, który zawiera dokładne usytuowanie projektowanego domu i przebiegu przyłączy, a także lokalizację wjazdu i wejścia na posesję, śmietnika, wiaty lub garażu, ogrodzenia budynku i zbiornika na nieczystości. Wszystkie te elementy muszą być naniesione zgodnie z obowiązującymi przepisami, w określonych odległościach od granic działki, na mapie geodezyjnej przeznaczonej do celów projektowych w skali 1:500.

 

  1. DOSTOSOWANIE PROJEKTU DO WARUNKÓW TERENOWYCH

Drugi etap to przeanalizowanie warunków na działce pod względem ukształtowania terenu, nośności gruntu i kierunków świata. Może się okazać, że konieczne będą zmiany w konstrukcji budynku, np. szerokość i głębokość ław fundamentowych związana z tym, że grunt nie jest nośny albo, że taras będzie musiał być obniżony ze względu na spadek terenu.

 

  1. ZMIANY W PROJEKCIE

Trudno znaleźć idealny projekt gotowy. Często jest tak, że układ pomieszczeń nie do końca spełnia nasze wymagania albo mamy inny pomysł na elewacje i chcielibyśmy mieć więcej okien w salonie. Może być też tak, że budynek jest za szeroki na naszą działkę, albo planujemy budowę z innych materiałów, niż założono w projekcie. W takiej sytuacji musimy wprowadzić szereg modyfikacji, które wymagają naniesienia ich nie tylko na rysunki architektoniczne, ale powodują również na zmiany w konstrukcji, branży elektrycznej i sanitarnej. To naturalne, że chcemy, by nowy dom odpowiadał wszystkim naszym potrzebom, trzeba tylko pamiętać o tym, że niektóre ze zmian wymagają większego nakładu pracy niż inne i należy je przedyskutować z architektem na początku pracy nad projektem.