Na rynku dostępnych jest wiele projektów domów, ale tylko część z nich będzie odpowiednia na Twoją działkę. Pomożemy Ci w znalezieniu domu, którego wymiary i parametry będą optymalne, a układ funkcjonalny będzie pasował do Twojego stylu życia.

Aby wybrać idealny projekt, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników:

 

  1. Decyzja o Warunkach Zabudowy lub Plan Zagospodarowania Przestrzennego

Są to akty prawne, które określają usytuowanie, maksymalną powierzchnię i gabaryty Twojego przyszłego domu. Od nich zależy, czy budynek będzie mógł być piętrowy lub parterowy, jaki będzie miał kąt nachylenia dachu, a czasem także materiały wykończeniowe.

 

  1. Działka i grunt

Wiele zależy od ukształtowania terenu. Jeśli masz działkę z dużym spadkiem, wpłynie to bezpośrednio na wybór i zmiany w projekcie gotowym – trzeba będzie go dostosować, by wykorzystać ukształtowanie na swoją korzyść i zmienić układ w projekcie. To samo tyczy się rodzaju gruntu i jego nośności oraz głębokości przemarzania. Trzeba będzie przeanalizować i sprawdzić parametry gruntu i umiejscowić budynek oraz przyłącza w takim miejscu, by nie dopłacać np. do głębszych fundamentów czy zmian w konstrukcji budynku.

 

  1. Usytuowanie działki względem stron świata

Aby w Twoim przyszłym domu dobrze się mieszkało, musi on być odpowiednio usytuowany względem stron świata. Najkorzystniej jest, gdy strefa dzienna domu, czyli salon, pokój dzienny, kuchnia, są umiejscowione od południa i zachodu, a sypialnie, czyli strefa nocna, od strony wschodniej i północnej. Pozwala to na odpowiednie doświetlenie tych pomieszczeń ze względu na porę dnia, podczas której spędzasz w nich najwięcej czasu. Co więcej, odpowiednia lokalizacja względem kierunków świata pozwala zimą zaoszczędzić na ogrzewaniu, a latem zapewnia przyjemny chłód podczas upałów.